ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΕΛΛΑΔΑ - ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ (98-84)

Την κορυφή στον πρώτο όμιλο του Προολυμπιακού Τουρνουά, κλείνοντας παράλληλα ραντεβού με τη Νιγηρία στον προημιτελικό της Παρασκευής, εξασφάλισε η Εθνική Ελλάδας, η οποία επικράτησε 98-84 του Πουέρτο Ρίκο.

Ημιτελικό με το νικητή του Ρωσία-Ανγκόλα και πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου βλέπει στο βάθος η ομάδα του Ηλία Ζούρου που ήταν εξαιρετική επιθετικά, αλλά προβληματική αμυντικά για τουλάχιστον ένα ημίχρονο, με κορυφαίους τους Σπανούλη (27π.), Πρίντεζη και Μπουρούση (16π.).

Η Ελλάδα ξεκίνησε πολυ δυνατά στον επιθετικό τομέα και κατάφερε από τα πρώτα λεπτά, με ηγέτη τον αρχηγό του Ολυμπιακού, Βασίλη Σπανούλη, να πάρει το προβάδισμα κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο. Οι Πορτορικανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και τα κατάφεραν, καθώς παρέμειναν κοντά στο σκορ. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 30-27 υπέρ της Εθνικής Ελλάδας. Οι άμυνες βελτιώθηκαν λίγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο οι Έλληνες διεθνείς δεν έχασαν το προβάδισμα παρά τις προσπάθειες του Πουέρτο Ρίκο. Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-47 υπέρ της ομάδας του Ηλία Ζούρου.

Οι Πορτορικανοί με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να πάρουν το προβάδισμα αλλά η αντίδρατη του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν άμεση και οι διεθνείς μας μπήκαν και πάλι μπροστά στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 70-62 για την Ελλάδα που συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και την τελευταία περίοδο. Το Πουέρτο Ρίκο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά από την ελληνική ομάδα, η οποία πήρε και το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας με 98-84.

Ο Βασίλης Σπανούλης άρχισε με 13 συνεχόμενους πόντους για την Ελλάδα κι απέδειξε πως στα κέφια του δύσκολα θα πέσει πάνω σε αντίπαλο. Ο αρχηγός τεν ερυθρόλευκων ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με ηγετικό απολογισμό, έχοντας 27 πόντους (5/7δίπ., 4/8τρίπ., 5/5β.) και 5 ασίστ σε 29'15'', δείχνοντας το δρόμο.

Τα δεκάλεπτα: 27-30, 47-49, 62-70, 84-98.

Διαιτητές: Γκιρς (Αυστραλία), Μπολτάουζερ (Γερμανία), Γουάιλαντ (Καναδάς).

Ελλάδα: Ζήσης 13, Σπανούλης 27, Πρίντεζης 16, Μπουρούσης 16, Παπανικολάου 9, Καλάθης 8, Καϊμακόγλου 7, Φώτσης 2, Μάντζαρης, Βασιλειάδης, Μαυροειδής.

Πουέρτο Ρίκο: Χουέρτας 8, Αρόγιο 6, Πίβι 10, Μπάλκμαν 13, Γκαλίντο 7, Ράμος 15, Μπαρέα 13, Ροζάριο 2, Ροντρίγκες 2, Σάντσες 4, Σαντιάγκο 4, Φράνκλιν.